Ból kręgosłupa – możliwe przyczyny

Kręgosłup człowieka jest kolumną kości (kręgów) podpieraną razem przez mięśnie, ścięgna oraz więzadła a usytuowanie kręgów względem siebie regulowane jest przez dyski amortyzujące. Problem w jakiejkolwiek części kręgosłupa może być przyczyną bólu pleców. Dla poniektórych ludzi ból pleców jest po prostu przykrością. Są jednak też takie przypadki kiedy ból jest rozdzierający i eliminujący z normalnego życia.

Większość bólów kręgosłupa – nawet silnego bólu pleców – ustaje samoistnie w ciągu czterech do sześciu tygodni. Chirurgia jest nieczęsto nieodzowna w leczeniu bólu pleców i jest ogólnie korzysta się z niej tylko w ostateczności.

Częstą przyczyną bólu pleców jest uszkodzenie mięśni (zapalenie) albo więzadeł (zwichnięcie, skręcenie, zwyrodnienia). Zapalenia i skręcenia mogą pojawić się z wielu przyczyn, w tym nieodpowiedniego dźwigania, złej postawy i braku regularnych ćwiczeń. Nadwaga może podnieść ryzyko wystąpienia naprężeń i skręceń kręgosłupa.

Ból pleców może również wynikać z bardziej poważnych urazów, takich jak złamanie kręgu lub zerwanie dysku.

Możliwe przyczyny bólu pleców to:

1. Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

2. Przepuklina dysku

3. Infekcja nerek (odmiedniczkowe zapalenie nerek)

4. Otyłość

5. Choroba zwyrodnieniowa stawów (choroba powodująca rozpad stawów)

6. Zapalenie kości i szpiku (zakażenie kości)

7. Osteoporoza

8. Choroba Pageta kości

9. Zła postawa

10. Ciąża

11. Reumatoidalne zapalenie stawów (zapalna choroba stawów)