Układ krążenia a dieta

przez | 25 stycznia, 2022

Układ krążenia naszego organizmu składa się z serca, tętnic, żył i naczyń włosowatych. Układ krążenia transportuje tlen, elementy odżywcze, wodę i krew w naszym organizmie, a także pomaga w sprzątaniu produktów przemiany materii. Zachowanie rzeczonego układu w należytej formie jest niezbędne dla naszego zdrowia.

Jedną z rzeczy, które możemy poczynić, aby nasz układ krążenia był w dobrej formie, jest upewnienie się, że zapewniamy w diecie odpowiednie witaminy i minerały.

https://chirurg-naczyniowy.warszawa.pl/przewlekla-niewydolnosc-zylna-2/

Witamina C odpowiada za wzmocnienie ścian naczyń krwionośnych w całym organizmie. Ma to związek z jej rolą w produkcji kolagenu, który jest nieodzowną tkanką łączną. 

Miedź jest minerałem niezbędnym w procesie produkcji tkanki łącznej organizmu. 

Biotyna ma kluczowe znaczenie dla zdrowia układu krążenia, a także dla wydajności układu krążenia, albowiem pełni funkcję w wielu istotnych procesach enzymatycznych.

Witamina E na kilka sposobów wspomaga należyte funkcjonowanie układu krążenia. Pomaga rozszerzać żyły i gra rolę w kontrolowaniu krzepnięcia krwi. Innym znaczącym aspektem witaminy E są jej właściwości przeciwutleniające, wspólne z witaminą C. Witaminy owe, z pomocą innych przeciwutleniaczy, służą do przenoszenia wolnych rodników, które pozostawione bez kontroli mogą niszczyć tkankę.

Potas, od dawna znany jako korzystny dla serca, służy także innym częściom układu krążenia. Jedną z istotnych funkcji potasu jest kontrolowanie ciśnienia krwi i stabilności płynów w układzie krążenia. Sód ma współudział w tych ważkich funkcjach utrzymywania równowagi i ciśnienia krwi. Tyle słyszymy o minusach sodu, że łatwo zapomnieć, że w rzeczywistości sód jest minerałem koniecznym do funkcjonowania organizmu, zwłaszcza układu krążenia.

Oczywiste jest, że układ krążenia jest nieodzowny dla zdrowego organizmu. Rozumne jest wspomaganie jego funkcji dietą, która spełnia zalecane dobowe porcje witamin, minerałów i innych składników odżywczych. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *