Witamina K

przez | 15 kwietnia, 2021

Witamina K jest niezbędna do krzepnięcia krwi i naprawy urazów. Ilekroć dana osoba ma krwawiącą ranę, to witamina K obecna we krwi zatrzymuje krwawienie i umożliwia szybkie zagojenie większości drobnych skaleczeń.

Istnieją trzy różne formy witaminy K. Pierwszym wariantem witaminy K jest witamina K1, znana także jako filochinon. Jest toż forma witaminy K, która żyje w produktach roślinnych. Witamina K znajdująca się w pokarmach roślinnych. Drugą formą witaminy K jest witamina K2, czyli menachinon. Ten rodzaj witaminy K jest tworzony przez przyjazne bakterie w jelitach. Po trzecie, istnieje witamina K3, jaka jest również znana jako menadion oraz jest tak sztuczną formą witaminy K. Wszystkie trzy rodzaje witamin K trafiają do wątroby, gdzie jest stosowana do tworzenia substancji krzepnięcia krwi.

Najlepszym naturalnym źródłem witaminy K są zielone warzywa liściaste, takie jak szpinak. Jednakże, albowiem przyjazne bakterie w jelicie są jedną z form witaminy K, niezwykle rzadko zdarza się, żeby dana osoba miała niedobór witaminy K, a zatem suplementy witaminy K nie są potrzebne większości ludzi.

Oprócz głównej funkcji wspomagania krzepnięcia krwi, witamina K, a konkretnie witamina K1, odgrywa ważną osobę w ciągu budowy kości. Ta witamina K jest nieodzowna do zatrzymywania wapnia w kościach i redystrybucji go tam, gdzie jest potrzebny.

Chociaż niedobór witaminy K jest stosunkowo rzadki, niektóre grupy osób mogą na to być. Noworodki mogą nie mieć odpowiedniej ilości witaminy K, bowiem mają niewystarczającą liczbę bakterii w jelitach, żeby ją wyprodukować. W związku z tym większość noworodków w krajach rozwiniętych otrzymuje zastrzyk witaminy K, ażeby zapewnić im powrót do naturalnego procesu. To dobry przypadek, kiedy suplement witaminy K będzie używany przez większość ludzi przez całe życie. Natomiast przedłużony cykl antybiotyków może doprowadzać do niedoboru witaminy K, albowiem antybiotyki zabijają bakterie jelitowe, a także te, które są wyleczyć. Ponownie, można podać suplement witaminy K, jeśli cykl antybiotyków musi trwać przez długi czas.

https://urolog-warszawa.pl/nietrzymanie-moczu-leczenie/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *