Toalety publiczne – ich standard świadczy o poziomie kultury społeczeństwa

przez | 1 lipca, 2020

Kultura sanitarna w miejscach publicznych w tym w ogólnodostępnych toaletach świadczy o poziomie kultury społeczeństwa.

Elementy wyposażenia toalet publicznych

Elementy wyposażenia są dość powtarzalne. Nowością ostatnich lat są konstrukcje mające na celu udogodnienie korzystania z WC dla osób niepełnosprawnych. Są to przede wszystkim specjalne uchwyty.

Typowe wyposażenie toalety publicznej to tak oczywiste elementy jak muszle klozetowe, pisuary, umywalki, dozowniki mydła w płynie, suszarki do rąk.

Różne standardy wyposażenia toalet publicznych na przykładzie suszarek do rąk

Suszarki do rąk to bardzo praktyczne urządzenie pozwalające na higieniczne wysuszenie dłoni. Osuszanie polega na oddziaływaniu właściwie silnego nurtu ciepłego powietrza. Włączenie odbywa się częstokroć na zasadzie fotokomórki – należy ustawić dłonie w odpowiednim miejscu. Bywają także włączniki na guzik. Modeli suszarek do rąk jest bardzo dużo, większość działa jednakże w podobny sposób – tzn.: jest jeden wylot powietrza. Spotkać można również tak zwane suszarki kieszeniowe, gdzie powietrze jest kierowane na dłonie z dwóch stron.

Jak chyba we większości gatunków urządzeń nabyć można suszarki z trochę gorszych materiałów, niejednokrotnie plastikowe, mniej odporne na zużycie jak i te wykonane z materiałów mocniejszych na przykład z obudową metalową.

Poziom toalet toalet zbiorowych przez zeszłe 30 lat uległ ogromnemu podniesieniu. Rozwój infrastruktury w Polsce pociągnął za sobą naturalnie powstanie większej ilości publicznych toalet. Z jednej strony toalety publiczne powstały tam, gdzie wcześniej ich nie było, na przykład na stacjach benzynowych, z drugiej strony powstały zupełnie nowe rodzaje miejsc, gdzie toalety publiczne znalazły miejsce.

Naturalnie standard takich przybytków publicznych jest różny, zależy od standardu danego miejsca. Natomiast pewne podstawowe standardy sanitarne winny obowiązywać w każdej toalecie publicznej. Z tym jest różnie. Trzeba zaakcentować, że właśnie higiena i wrażenia estetyczne mogą zaważyć o naszej opinii na temat całego miejsca.

Wespół ze progresem standardów ogólnie wszystkich miejsc publicznych wzrósł oczywiście ogólny poziom toalet. Dotyczy to zarówno wyposażenia, czyli umywalek, muszli, pisuarów, podajników papieru, podajników mydła, suszarek do rąk jak i designu. Często są to naprawdę bardzo estetyczne miejsca, z najwyższej klasy designem całości, zrobione ze stylem.

Do miejsc, gdzie powinny być oddane do użytku ogólnodostępne toalety zalicza się: galerie handlowe, bary i restauracje, kawiarnie, kina, teatry, stacje benzynowe, kluby, puby, dyskoteki, domy kultury, muzea, wystawy.


suszarki do rąk