Kurzajki – jak się je likwiduje

przez | 16 czerwca, 2020

Kurzajki zwane brodawkami, powstają w konsekwencji zarażenia wirusem HPV. To grudkowe zmiany skórne, o nierównej powierzchni, bolesne, na początki jeszcze przed pojawieniem się zmian skórnych dają uczucie kłucia. Brodawki występują często i mogą przybierać różne postaci: brodawki płaskie, brodawki zwykłe lub inne łagodne zmiany skórne pochodzenia wirusowego.

W miarę rozwoju choroby i zwiększania się wykwitu kurzajki bolą i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. W przypadku kurzajek umiejscowionych na stopach utrudniają one chodzenie, i też na dłoniach bolą przy chwytaniu przedmiotów w dłonie. Mogą się łatwo rozprzestrzeniać. Można się nimi zarazić kiedy naskórek zostanie uszkodzony. Przenoszą się one przez zwykły kontakt, łatwo się rozprzestrzeniają jednak absolutnie nie mają w postać złośliwą. Brodawkami podeszwowymi łatwo zarazić się w pomieszczeniach publicznych, w których należy się boso; w szatniach, łaźniach publicznych, przebieralniach, na basenie.
Osłabiona odporność zwiększa ryzyko zakażenia bakteryjnego, wirusowego i pasożytniczego, robi to niekiedy wystąpienie brodawek.

Ich leczenie wymaga rozpoczęcia wczesnego podjęcia działań, bardzo rzadko ustępują samoistnie w przeciągu kilku miesięcy. Ich leczenie nie zawsze powoduje wyeliminowanie wirusa.

Wymrażanie
Jednym ze sposobów leczenia jest krioterapia czyli wymrażanie przy wykorzystaniu pomocy płynnego azotu. Zabieg odbywa się jeden raz jednakże w razie potrzeby można go ponowić.

Kwasy
Kolejnym sposobem na usunięcie brodawek jest ich wypalanie związkami zasadowymi; kwasem salicylowym lub stężonym kwasem mlekowym. Zabieg wypalania stosuje się przez co najmniej 15 dni, jest on jednak drażniący co może stanowić utrudnienie przy leczeniu dzieci. Wypalone miejsce należy spiłować i konieczne jest wydawanie tego sposobie do momentu całkowitego wypalenia korzenia kurzajki. W innym razie kurzajka odbuduje się na nowo.

Chirurg usunie brodawkę
Inną metodą usuwania brodawek jest łyżeczkowanie. Jest to metoda chirurgiczna rzadziej stosowana ze względu na konieczność zastosowania znieczulenia miejscowego i długi proces gojenia się rany po zszyciu.

Laser
Jedną z najnowocześniejszych metod jest wycinanie kurzajek za pomocą lasera, która wycina je bardzo dobrze i powoduje zabliźnianie ran. Jest także dużo sposobów domowych na pozbycie się kurzajek, ale ich skuteczność jest zawsze bardzo delikatna a w konsekwencji następuje nawrót rozsiewania się ich od nowa do momentu całkowitego wyeliminowania wirusa. Jeżeli jest ich dużo i trudno opanować dalsze rozsiewanie, konieczna jest interwencja lekarza.

 

https://chirurg-naczyniowy.warszawa.pl/ostre-niedokrwienie-konczyn-dolnych/