Bardzo istotny organ – wątroba

przez | 16 czerwca, 2020

Należy żyć w dobrych stosunkach z najobszerniejszym i jednym z najistotniejszych organów w naszym organizmie jakim jest wątroba. ma, lecz nie każdy ma ją zdrową. Niedysponowana wątroba uniemożliwia prawidłową pracę wielu organów w naszym ciele. Choroby wątroby w obecnej dobie są bardzo problemem społecznym . Nie każdy jednak, że wątroba w wstępnym stadium choroby nie daje żadnych oznak, niemniej mimo to można wywnioskować, że jest z nią niedobrze.

Funkcje wątroby

Wątroba wytwarza i wydziela żółć, magazynuje witaminy i żelazo, filtruje krew, neutralizuje trucizny, syntetyzuje czynniki krzepnięcia krwi oraz cholesterol i trójglicerydy, produkuje i składuje pewne białka oraz enzymy, transformuje puryny które są związkiem organicznym w kwas moczowy, kojarzy związki organiczne i nieorganiczne czyli metabolity wielu substancji chemicznych wytwarzanych przez komórki, przerabia węglowodany w glukozę, rozkłada zużyte krwinki czerwone, buforuje poziom glukozy we krwi, bierze udział w termoregulacji krwi, u płodu pełni funkcję krwiotwórczą, zachowuje w organizmie substancje nadające się do powtórnego użycia i wyrzuca zbędne.

Oznaki chorej wątroby
Do najbardziej specyficznych i początkowych objawów chorej wątroby należy świąt skóry oraz skłonność do powstawania zasinień i siniaków, jak również poszerzenie żył znajdujących się na brzuchu. Często następuje również utrata łaknienia, ubytek masy ciała, nudności, wzdęcia, biegunki, powiększenie śledziony, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2 .

Jak bada się stan wątroby?
W jakim stanie jest nasza wątroba wykażą badanie USG, próby wątrobowe, badania obrazowe umożliwiające obejrzenie wątroby, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa wątroby. Może być także zlecona biopsja polegająca na pobraniu komórek wątroby, które zostaną poddane badaniom pod mikroskopem.
Do najgroźniejszych chorób wątroby zaliczają się: marskość wątroby oraz rak wątroby.

USG wątroby
USG wątroby wykonuje się w przypadkach gdy podejrzewa się marskość wątroby, by monitorować tą chorobę i w przypadku zaostrzenia marskości. Badanie USG wątroby obejmuje jednocześnie pęcherzyka żółciowego i przewodów żółciowych. USG wątroby wykonuje się przy pomocy następujących technik: naczyniowe opcje dopplerowskie, obrazowanie w skali szarości, a także ultrasonograficzne środki kontrastujące.

W jaki sposób dbać o wątrobę
Wątroba wymaga wyjątkowego traktowania. A więc stronienia od alkoholu, stronienie od niezdrowego odżywiania i nadwagi, unikania zatruć, zapobiegania zbieraniu się pasożytów, strzeżenia się infekcji wirusowych i bakteryjnych.
Wątroba wymaga częstych i małych posiłków, zredukowania spożycia olejów, lekkostrawnych produktów do przyrządzania posiłków, unikania smażonych potraw, spożywania w spokoju i wolnego przeżuwanie każdego kęsa, gdyż pospiesznie i nieporządnie przeżuty posiłek obciąża wątrobę i inne organy przewodu pokarmowego. Powolna konsumpcja pozwala wątrobie wyłapać trujące substancje i dostarczyć żółci niezbędnej do trawienia treści pokarmowych.

 

https://usg-warszawa.pl/usg-miesni/